Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak prawidłowo wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie? Ten proces może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami, jest to zadanie, które można zrealizować samodzielnie, oszczędzając czas i pieniądze. W tym przewodniku, dowiesz się, jak bezpiecznie i efektywnie dokonać wymiany oleju, krok po kroku. Czy to jest Twój pierwszy raz, czy jesteś doświadczonym mechanikiem, ten przewodnik jest dla Ciebie.
Kiedy należy wymienić olej silnikowy?
Decyzję o czasie wymiany oleju silnikowego powinno się podejmować, kierując się kilkoma czynnikami. Najprostszym wskaźnikiem jest przewodnik obsługi pojazdu, który podaje zalecane interwały wymiany oleju dla danego modelu samochodu. Niektóre nowoczesne samochody mają wbudowane systemy monitorowania oleju, które zalecają wymianę oleju na podstawie aktualnego stanu i stylu jazdy.
Jednak, jeśli twoje auto nie posiada takiego systemu, ogólna zasada mówi, że olej silnikowy powinien być wymieniany co 10000 kilometrów, lub co najmniej raz w roku. Pamiętaj jednak, że intensywny styl jazdy, częste jazdy krótkodystansowe, czy jazda w ekstremalnych warunkach, może skrócić ten interwał.
Rodzaje oleju silnikowego do auta – który wybrać?
Wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest kluczowy dla optymalnej wydajności i długowieczności twojego samochodu. Oleje silnikowe można generalnie podzielić na trzy główne kategorie:
- mineralne,
- półsyntetyczne
- i syntetyczne.
Oleje mineralne są tradycyjnym typem oleju, pozyskiwanym bezpośrednio z ropy naftowej. Są one zazwyczaj najtańsze, ale nie oferują takiego samego poziomu ochrony jak oleje syntetyczne.
Oleje półsyntetyczne są hybrydą między olejami mineralnymi a syntetycznymi, oferując lepszą wydajność i ochronę silnika niż oleje mineralne, ale nie są tak zaawansowane jak syntetyczne.
Oleje syntetyczne, najbardziej zaawansowane technologicznie, zapewniają najlepszą ochronę silnika i wydajność, nawet w ekstremalnych warunkach. Są jednak najdroższe.
Pamiętaj, że wybór oleju powinien zawsze zależeć od specyfikacji producenta twojego samochodu, warunków jazdy i wieku pojazdu. Najbardziej popularnymi olejami samochodowymi są oleje Agip cieszące się wysokimi parametrami. Jeśli jednak zalecenia producenta są inne bądź dotychczas z powodzeniem stosowałeś olej innej firmy, warto się do tego zastosować.
Jak wymienić olej silnikowy – krok po kroku
Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały:
- nowy olej silnikowy,
- filtr oleju,
- klucz do filtra oleju,
- korek spustowy oleju,
- podnośnik samochodowy,
- korek do oleju,
- lejek i rękawice ochronne.
Krok 1: Przygotowanie
Zanim zaczniesz, zaparkuj samochód na płaskiej powierzchni i upewnij się, że silnik jest wystarczająco chłodny do dotyku. Użyj podnośnika samochodowego do podniesienia przedniej części samochodu. Upewnij się, że jest on stabilny zanim przejdziesz do następnego kroku.
Krok 2: Spuść stary olej
Znajdź korek spustowy oleju, który jest zazwyczaj umieszczony na dole silnika. Użyj klucza, aby go odkręcić, i pozwól olejowi wypłynąć do odpowiedniego pojemnika. Pamiętaj, aby używać rękawic ochronnych, ponieważ olej może być gorący.
Krok 3: Wymiana filtra oleju
Następnie, odkręć stary filtr oleju używając klucza do filtra oleju. Nałóż trochę nowego oleju na uszczelkę nowego filtra, a następnie przykręć go na miejsce. Upewnij się, że jest dobrze zakręcony, ale nie za mocno.
Krok 4: Dodanie nowego oleju
Po oczyszczeniu i zamknięciu korka spustowego, możesz teraz dodać nowy olej silnikowy. Usuń korek wlewowy oleju z góry silnika, wstaw lejek i dodaj odpowiednią ilość nowego oleju.
Krok 5: Sprawdzenie poziomu oleju
Po dodaniu oleju, poczekaj kilka minut, aby olej osiadł, a następnie użyj miarki oleju, aby sprawdzić poziom. Jeżeli jest za niski, dodaj więcej oleju. Jeżeli jest za wysoki, konieczne może być odpuszczenie nieco oleju przez korek spustowy.
Krok 6: Ostatnie sprawdzenia
Po zakończeniu wymiany oleju, uruchom silnik i sprawdź, czy nie ma wycieków. Jeżeli wszystko jest w porządku, możesz teraz cieszyć się czystym, nowym olejem w silniku!